TIPTA UZMANLIK SINAVINDA TERCİH EDİLMEYEN BRANŞLAR!
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sonuçlarını inceleyip analizler yaparken özellikle son yıllarda çok fazla ilginç veri ile karşılaşıyorum. Tercihlerdeki değişiklik de artık herkesin dikkatini çekiyor, ulusal basında bunla ilgili haberler yer aldı ve uzmanlık dernekleri de kendi branşlarının TUS’taki durumunu kongrelerde konuşur hale geldi.

Son yılların popüler branşlarına baktığımızda tıp mezunlarının en çok; Dermatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Göz ve Radyoloji’yi tercih ettiklerini görüyoruz. Ki yapmış olduğum bir analizde de 2015 Nisan TUS Sonuçlarına göre ilk 100’e giren hekimlerin 69’u saymış olduğum 4 branşı tercih etti.

Popüler olan branşların yanında tabiri caizse puan olarak tepe taklak olan branşlar da mevcut. Bir zamanlar hekimlerin gözdesi iken şimdi 45 puana bile kazanılabilen (45, tercih yapmak için gereken en alt puan) Kadın Hastalıkları ve Doğum branşı bunların başında geliyor. Aynı şekilde Cerrahi branşlar da TUS’ta puanları en çok düşen uzmanlıklardan.

2005 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde intörn hekim olarak Kadın Doğum stajını yaparken bir nöbette asistan abi ve ablalarla muhabbet ediyoruz, tabi intörn olunca laf dönüp dolaşıp TUS’a geldi. Asistanlara sırayla soruyoruz,
 • Abi sen kaçıncı oldun?
 • 6. oldum
 • Abla senin TUS derecen kaç?
 • Ben 1.olarak girdim TUS tarihinin en yüksek puanını aldım 78 küsür
 • Ercan abi senin kaçtı derecen?
 • Ya sorma benimki biraz kötü 21. oldum ben


 • Evet TUS’ta 21. olup İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Doğum’u kazanmış olan abimiz o dereceyi diğerlerine kıyasla kötü olarak yorumluyordu, haklıydı da çünkü kime dokunsak TUS’ta ilk 10 derecede olduğu çıkıyordu. Peki ne oldu da böyle oldu?

  Bu durumun farkında olan Uzmanlık Dernekleri’nin zaman zaman açıklamalarına baktığımızda başlıca sebepler olarak; sağlıkta şiddet, malpraktis, sağlıkta dönüşüm ve sağlık politikaları, zorlu asistanlık eğitimi, ağır iş yüküne karşılık emeğin karşılığını görememe vb gibi başlıca sorunlar kaynak gösterilmektedir.

  2015 Nisan TUS Sonuçlarına göre ilk 100 hekimin kazandığı uzmanlık dallarına baktığımızda hiç kimsenin Kadın Doğum ve Genel Cerrahi’yi tercih etmediğini üzülerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Son TUS’ta 45,9 puan ile dahi Kadın Doğum kazanıldığının da altını çizmek istiyorum.

  En son açıklanan 2015 Eylül TUS sonuçlarının analizlerini yaparken 45 puanı geçen ve tercih hakkı elde eden 5 bin’e yakın hekimin hiç tercih etmediği branş ve kadrolardikkatimi çekti. Maalesef ki bu kadrolar Cerrahi ağırlıklıydı.

  46 Acil Tıp kadrosu hiç tercih edilmemişti ki bu tüm acil tıp kadrolarının yaklaşık yüzde 15 ‘i gibi bir orandı. Genel olarak baktığımızda TUS’ta en çok kadro açılan branşların başında da Acil Tıp gelir.

  10 Göğüs Cerrahisi kadrosu hiç tercih edilmemişti. Bu kadro sayısı zaten açılan tüm kadroların yüzde 36’sı. Bu da şu demek oluyor ki, her 3 kadrodan 1’i hiç tercih edilmemiş boşta kalmış. Şöyle bir hafızalarımızı tazeleyelim; hastane otoparkında öldürülen Prof. Dr. Göksel Kalaycı Türkiye’nin sayılı Göğüs Cerrahlarındandı. Hastane koridorunda bıçaklanan Ersin Arslan çok sevilen bir Göğüs Cerrahıydı, Samsun’da kurşunlanan Kamil Furtun yine bir Göğüs Cerrahıydı. Göğüs Cerrahları bir taraftan öldürülüyor bir taraftan da bu branşa hekimlerin ilgisi giderek azalıyor!

  Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Uzmanlık Dernekleri bu analizleri ve verileri iyice ele alıp irdelemelidir. TUS’ta hekimlerin tercihlerindeki değişim ve sapma muhakkak değerlendirilmelidir. Acil Tıp, Kadın Doğum ve Cerrahiler gibi branşların geleceği kurtarılmalıdır.

  TUS Analisti
  Uzm. Dr. Fatih BATI
  https://twitter.com/drfatihbati
  www.facebook.com/TUSanalizleri

   02 Mart 2016, 18:31 
  Sayfalar:  
  1
  CEVAP GÖNDER: