FORMASYONLA DOKTOR OLMAK İSTİYORUM
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Şubat ayında yapılacak 30 bin öğretmen atamasına sayılı günler kala pedagojik formasyon tekrar tartışılmaya başlandı. Prof. Dr. Yaşar Özden de sosyal medyada formasyonla her isteyene öğretmenlik yolunun açılması uygulamasının kaldırılması için kampanya başlattıŞubat ayında yapılacak 30 bin öğretmen atamasına sayılı günler kala eğitim fakülteleri dışındaki fakültelerden mezun olanlara öğretmenlik yolunu açan “pedagojik formasyon” tekrar tartışılmaya başlandı.

Eğitim fakültesi mezunlarının diğer fakülte mezunlarına “kota” konulması için sosyal medyadan başlattıkları kampanyalara akademisyenler de destek veriyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özden de sosyal medyada formasyonla her isteyene öğretmenlik yolunun açılması uygulamasının kaldırılması ve uygulamanın yeniden düzenlenmesi için #FormasyonlaDoktorMühendisHukukçuOlmakİstiyorum kampanyası başlattı.

Doktorlar nasıl öğretmen olacak? İşte ayrıntılar!

Öğretmen kaynakları ve yetiştirilmesi alanında büyük bir aymazlık yaşandığına işaret eden Özden, “Eğer müdahale edilmezse ileride telafisi olmayan sorunlarla karşılaşacağız” diyor. Bir toplumun gelişmişlik düzeyinin öğretmenin niteliği ve kalitesi ile ilişkili olduğuna değinen Özden, “Mühendislik, tıp ve hukuk için çok anlamlı gelmeyen bir uygulama öğretmenlik için vahşice uygulanmakta ve kimse dur demediği gibi sürekli sulandırılarak, yaygınlaşarak sürdürülmekte. İlgili alan bilgisine sahip kişiler gerçekten öğretmen olmak istiyorlarsa bunlar için çözümler sunulabilir ama bugün kullanılan formasyon yöntemi ile değil. 4 -5 yıllık eğitim birkaç saate sığdırılamaz” diye konuşuyor.

Öğretmenin öğrenci üzerindeki etkisini kimse inkâr edemez. Araştırmalar da öğrencilerin başarısında da gelişiminde de öğretmenlerin özellikle de sınıf öğretmenlerinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Ancak Türkiye’de son yıllarda sürekli “öğretmenin niteliği” konusu tartışılıyor. Buna karşın öğretmen kaynakları ve yetiştirme konusunda yaşanan vurdumduymazlık aslında “nitelik” konusunda dile getirildiği gibi bir duyarlılığın olmadığını da gösteriyor. Birkaç haftalık derslerle hukukçu, doktor, mühendis olunamıyor ama öğretmen olmanızda bir sorun yok. Bu kampanyaya destek verenler arasında en dikkat çeken paylaşımlardan biri de formasyon ile öğretmenlik yolunu açanlara seslenen öğretmenlerden geliyor: “Formasyon alarak doktor olsam bana muayene olur musunuz?”

 14 Ocak 2016, 19:44 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: