KIRIĞI ÖNLEMEDE KALSİYUM TEDAVİSİ YARAR SAĞLAMIYOR!
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


Yaşlı erkek ve kadınların kemik sağlığı için günde en az 100-1200 mg kalsiyum almaları öneriliyor. Batılı ülkelerde diyetle ortalama alım 700-900 mg/gün olup, Asya ve Afrika’da ise daha düşük. Bu da tüm bu ilkelerde önerilen doz için ek kalsiyum alınması anlamına geliyor.

Rehberlere göre Batı ülkelerinde yaşlı kadınların nerdeyse yüzde 30 ila 50’si ek kalsiyum alıyor. Ancak klinik çalışmalarda bu kalsiyum tedavilerinin yol açtığı kardiyovasküler hastalıklar, böbrek taşları ve gastrointestinal yakınmalar da büyük problem oluşturuyor.

BM'de yayınlanan bir meta analizi Medimagazin’e yorumlayan aile hekimliği uzmanı Dr.Erol Yayla yapılan araştırmada diyetle kalsiyum alımının kırık riski ile ilişkilendirilemediğini ve diyette kalsiyum alım artışının kırıkları önlediğine dair kanıt bulunamadığını belirtti.

Kalsiyum tedavisinin kırığı önlemede küçük ve tutarsız faydaları olabileceğini ancak olasılıkla istenmeyen bir yarar/zarar oranına sahip olduğunu belirten Uzm.Dr.Yayla ‘Randomize kontrollü çalışmaların hiçbirinde kırık riskinde azalma gözlenmemiş, total olarak tüm çalışmalar değerlendirildiğinde de ek kalsiyum önerisinin tekrar gözden geçirilmesi ve sağlık politika belirleyicilerin kırık önlemede kalsiyum destek tedavisinden başka alternatiflere yönelmesi öneriliyor” dedi.

Araştırmanın orijinal hakli için TIKLAYINIZ

 02 Ekim 2015, 22:17 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: