ÜSYEDE İŞTE BU YÜZDEN SAĞLIK HARCAMALARI ARTIYOR!
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


ANKARA-48 çalışmanın derlendiği bir meta analizde 0-18 yaş arası çocuklarda görülen viral enfeksiyonların semptom süreleri incelendi. Buna göre hastaların yüzde 90’ında akut öksürüğün 25 gün, akut bronşiolitin 21 gün, sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının 15 gün, nonspesifik üst solunum yolu enfeksiyonlarının 16 gün, kulak ağrısının 7-8 gün, boğaz ağrılarının 6-7 gün, krupun ise 2 gün sürdüğü izlendi.

Araştırma verilerini Medimagazin’e yorumlayan aile hekimliği uzmanı Dr.Erol Yayla, verileri şöyle yorumladı:
“Bu derlemeye göre bir hastanın viral enfeksiyona bağlı öksürüğü varsa 25 gün geçmeyecek demektir. Muayenesi normal olacak olan bu hasta, birinci basamakta kesinlikle aradığı sonucu bulamayacak, mutlaka ikinci ve üçüncü basamağı kullanmak isteyecektir. Bu 25 gün içinde, geçmeyen öksürük yüzünden defalarca hastanelere, sağlık kuruluşlarına başvurulacak, gereksiz tetkik ve görüntüleme yöntemleri uygulanacak, hasta gereksiz yere radyasyon alacak, gereksiz tedavilere, kimyasal ajanlara maruz kalacak demektir. Çünkü öksürüğü geçmeyecek, ama hastanın şifa arayışı devam edecektir.

Tabi bu başvuruların ekonomik bedeli, basit viral enfeksiyonu tedavi etmeyle harcanacak bedelin kaç katı olacağını siz hesap edin. Ayrıca kullanılacak ilaçlarla oluşabilecek yan etki ya da komplikasyonların da bedeli ağır olabilecektir.

Hekimlerin ve sağlık kuruluşlarının boş yere işgali ve ciddi hastalara ayrılması gereken kaynak ve zamanın basit bir viral enfeksiyona ayrılması da ayrı bir sorundur. Zaten hekim ve sağlık kuruluşlarının sayısının ve malzemesinin kısıtlı olması, hekim ve sağlık çalışanlarının tükenmişlikle karşı karşıya kalmış olması, şiddete maruz kalması, boşa kullanımın bedelini daha da arttırıcı, vicdanı daha da zorlayıcı ek şartlardır.”

Araştırma için kaynak:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24335668

 29 Eylül 2015, 17:36 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: