3D YAZICIYLA EL ÜRETİYORLAR
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


Bilgisayardaki üç boyutlu (3D) bir modeli farklı malzemeler kullanarak basmaya yarayan 3D yazıcılar 21’inci yüzyılın en önemli buluşları arasında sayılıyor. Otomotivden sağlığa pek çok sektörde kullanılan 3D yazıcılarla üretilen organlar birçok kişiye ümit oldu. Bununla birlikte bu teknoloji sosyal yardımlaşmada da yeni alanlar açtı.

Örneğin, Amerika merkezli ‘Enabling The Future (Geleceği Yapabilmek)’ platformu protez ele ihtiyaç duyan bireylere üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş, ekonomik ve kullanılabilir robot el uygulamaları sağlıyor. Fikrin doğduğu yer Güney Afrika. Marangoz Richard Van As bir iş kazasında parmağını kaybediyor. Protez ele maddi imkanları el vermiyor, internette gördüğü bir mekanik el modelinin Seattle’daki tasarımcısıyla iletişime geçiyor. Birlikte kablolar, ipler, biyoplastik ve 3D yazıcı teknolojisiyle ‘Robohand’ ismini verdikleri aleti icat ediyorlar. Bu icadın sonunda ortaya çıkan ‘Enabling the Future (Geleceği Yapabilmek)’ platformunun şu an tüm dünyada mühendisler, 3D yazıcı sahipleri, tasarımcılar ve akademisylerden oluşan 6 bin üyesi var. Amaç, ihtiyaç sahipleriyle onlara mekanik bir el yapabilecek tasarımcı ve üreticileri bir araya getirmek.

FONKSİYONEL MEKANİK ELLER

Robohand’in son bir yıldır Türkiye’de de bir temsilcisi var; mimar Zeynep Karagöz, Serdar Okumuş ve makine mühendisi Hakan Pakten. Aslında mimarlık ve reklam işiyle uğraşan ekip ‘5 Dakika’ isimli şirketlerinde teknoloji odaklı butik projeler üretiyor. Zeynep Karagöz, ‘Robotel’ projesiyle de bu şekilde tanıştıklarını anlatıyor: “Teknolojiye çok meraklıyız. Üç yıldır 3D yazıcılarla çalışıyoruz.‘Bunun insana ne faydası olabilir?’ diye düşünürken Robotel’i gördük ve Türkiye’de yapmaya karar verdik.” Peki proje tam olarak nasıl işliyor? Zeynep Karagöz, anlatmaya işin teknik boyutuyla başlıyor: “3D yazıcılarla artık kişiye özel az sayıda ürün yapabiliyoruz. Protez el de tam buna uygun bir yöntem. Dünyada çocuklara protez yapılmıyor çünkü pahalı ve zahmetli bir süreç. Yapılana kadar çocuk büyüyor, 2-3 ayda bir değiştirmek gerekiyor. Bu arada hareket etmeyen, yalnızca estetik amaçlı protezlerin fiyatı bile 3 bin euro’dan başlıyor. Takılmayınca çocukların kol kasları da zayıflıyor. Robotel bu sorunlara çözüm sunuyor. Türkiye’de el kaybı bir engellilik olarak bile görülmüyor. Oysa iş kazası veya Güneydoğu’da mayın mağduru çok çocuk var. Amacımız ihtiyaç sahiplerine 3D yazıcı teknolojisiyle mekanik el yapmak.”

 27 Eylül 2015, 13:10 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: