BMJ: KALSİYUM VE D VİTAMİNİ KULLANIMININ BİR FAYDASI YOK
ADMiN
Kemik erimesine karşı yıllardır izlenen tedaviyle ilgili uzmanlardan dikkat çekici bir açıklama var. Yeni Zelandalı iki doktor, kemik erimesine karşı kalsiyum ve D vitamini kullanımının bir faydası olmadığını savunuyor"British Medical Journal" adlı tıp dergisinde yer alan makalede yaşlılarda kemik erimesi tedavisinde sıkça kullanılan kalsiyum ve D vitaminin hastalar üzerinde olumlu bir etkisinin olmadığı savunuluyor. Yeni Zelandalı Andrew Grey ve Mark Bolland adlı doktorların kaleme aldığı makalede, 2010 yılına kadar yapılan 14 ayrı inceleme referans olarak gösteriliyor.

Makaleye göre; bin kişilik gruplar üzerinde yapılan bu araştırmaların 9'u, kalsiyum ve D vitaminin kemik erimesinde fayda sağlamadığını ortaya koydu.

2 araştırma ise, yıllardır başvurulan tedavinin kemik kırılması riskini artırdığını gösterdi. Ancak, Yeni Zelandalı doktorların tezine temkinli yaklaşanlar da var. Kemik erimesinde D vitamini ve kalsiyumdan vazgeçilmesi için daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiği vurgulanıyor.

 23 Temmuz 2015, 23:02 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim