TUS'TA İLK 100'E GİRENLER HANGİ BRANŞLARI TERCİH ETTİ! İŞTE EN GÖZDE BRANŞLAR!
Editor
DİKKAT: Bu konu 4 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
2015 İlkbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Sınavı sonuçları ve yerleştirme işlemleri tamamlandı. 2 bin 597 genel kontenjan, 183 yabancı kontenjanı ve 79 GATA kontenjanı ile toplamda 2859 kadro açılan Nisan 2015 TUSta Temel Bilimler Testi puan ortalaması 54,53 ve Klinik Bilimler Testi puan ortalaması 56,51 olarak açıklandı.2014 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Dr. Ahmet Gürkan Erdemir 2015-İlkbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda Temel Bilimlerden 108 doğru 12 yanlış, Klinik Bilimlerden 104 doğru 11 yanlış yaparak; 74,71 Temel Bilimler Puanı ve 75,87 Klinik Bilimler Puanı ile TUS Birincisi oldu. Büyük bir başarıya imza atan Dr. Erdemir’in tercihi ise Hacettepe Tıp Fakültesi Radyoloji ihtisası oldu.

TUS’ta ilk 10’a giren hekimlerden 6’sının Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu olması ise dikkat çeken noktalardan biriydi.

İlk 100’e giren hekimlerin tercih ettiği branşlar her zaman merak konusudur. Her TUS sonrası çeşitli istatistiksel verilerle TUS’u inceleyen Uzm. Dr. Fatih BATI, ilk 100’e giren hekimlerin tercihlerini inceledi ve bunların branş branş dağılımını ortaya koydu.

Son yıllarda hekimlerin gözdesi haline gelen branşlar olan Dermatoloji, FTR, Göz ve Radyoloji bu TUS’ta da yine zirvedeki yerini korudu. İlk 100’e giren hekimlerden 23’ünün tercih ettiği Dermatoloji TUS’ta en başarılı hekimlerin en çok tercih ettiği branş olma ünvanına sahip oldu. Ardından 18 hekimin tercih ettiği Göz ve 16 hekimin tercih ettiği Radyoloji, TUS tercihlerinin top 3’ü oldu.

Çocuk Psikiyatrisi ve Plastik Cerrahi 7’şer hekim tarafından tercih edilirken, Psikiyatri KBB ve Dahiliye’yi 3’er hekim tercih etti. Birkaç yıl öncesinin TUS’ta ilk 10’a giren hekimleri tarafından tercih edilen Kardiyoloji’nin ise 100 hekimden sadece 2’si tarafından tercih edilmiş olması düşündürücüydü.

Bu grafikte yer almayan yani TUS’ta en başarılı hekimlerin tercih etmediği branşlar arasında; başta Kadın Doğum’un olmaması, Genel Cerrahi ve Kalp-Damar Cerrahi başta olmak üzere uzman hekim ihtiyacı olan Çocuk Cerrahisi ve Göğüs Cerrahisi’nin olmaması son yıllardaki sağlık politikaları ve uygulamaları neticesinde hekimlerin TUS’ta cerrahi branşlara olan ilgisinin hayli azalmasının en somut örneği olarak yorumlandı.

TUS tercihlerindeki bu seçim trendinin önümüzdeki yıllarda da bu şekilde devam etmesi bekleniyor.

 09 Haziran 2015, 13:57 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: