AKILLLI TELEFON VE TABLET KULLANIMI ÇOCUKLARDA MİYOPİYİ ARTTIRDI
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Akılllı telefon ve tablet kullanımının çocuklarda miyopi rahatsızlığını arttırdığı bilimsel olarak ispatlandı.Avrupagöz Merkezi göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Hatice Karakaya, " Çocukların okul ve sosyal başarı ve gelişimini engelleyen göz hastalıkları için zamanında önlem almak büyük önem taşıyor. Bu nedenle tablet ve akıllı telefon kullanımı 30’uncu aydan 13 yaşına kadar aile kontrolünde gerçekleşmeli” dedi.

Araştırmalar, çocuklarda halk arasında miyop olarak adlandırılan ve gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durum olan ‘miyopi’ rahatsızlığının arttığını gösterdi.

’American Academy Of Ophthalmology’’ dergisinde yayınlanan bilimsel araştırmaya göre; bu artışa çocukların son dönemde adeta günlük hayatlarının bir parçası haline gelen akıllı telefon ve tablet kullanımları neden oluyor. Okuma mesafesi 40-50 cm olmasına karşın akıllı telefonları çok daha yakın mesafeden kullanmak, küçük cisimleri görmeye çalışmak, gözü yoruyor. Bu da miyobun ortaya çıkmasında önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Çocukların okul ve sosyal başarı ve gelişimini engelleyen göz hastalıkları için zamanında önlem almak büyük önem taşıyor.

Akıllı telefon ve tabletleri çocuklarınızdan uzak tutun, çocuğunuzla beraber tablet kullanın
Avrupagöz Merkezi göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Hatice Karakaya, “Çocuklarımız hem okul hem de evde, başta bilgisayar, tablet ve telefon olmak üzere teknolojik aletlerle çok zaman geçiriyor. Genelde tablet ve telefona çok yakın mesafeden bakan çocuğun gözünde uyum kasılması meydana geliyor. Göz içerisindeki lensin kasılı kalmasından dolayı da miyopi ortaya çıkıyor” dedi.

Günümüzde gözlük kullanma yaşının 4-5’li yaşlara kadar indiğine dikkat çeken Op. Dr. Hatice Karakaya, “ Tablet ve akıllı telefon kullanımı 30’uncu aydan 13 yaşına kadar aile kontrolünde gerçekleşmeli. Genellikle bu yaşlardaki çocuklar otokontrol sağlayamadıkları için gelişim sağlayamazlar ” dedi ve aileleri zellikle altı yaşına kadar bu araçları çocuklarıyla birlikte kullanmaya özen göstermeye çağırdı.

 21 Nisan 2015, 17:39 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: