CERRAHLAR SHOW ANA HABER SPİKERİ ECE ÜNER'İ DAVA EDECEK
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Bir haberle ilgili yaptığı yorumda 'hastanın içinde gazlı bez unutulmadığı zaman haber yapacağız ifadesine sert tepki gösteren Türk Cerrahi Derneği Show TV'ye dava açacak.13 Mart tarihinde Ece Üner tarafından sunulan Show Ana Haber Bülteni’nde “karın içinde unutulan gazlı bez” haberi ile ilgili genel cerrahlar harekete geçti. Haberin sonunda Spiker Ece Üner tarafından yapılan yorumda “gerçi artık gazlı bez unutulma olayları haber değeri taşımıyor, hastanın içinde gazlı bez unutulmadığı zaman haber yapacağız” ifadesine sert tepki gösteren Türk Cerrahi Derneği kanala dava açacak.

Haberde kötü tıbbi uygulamaların, iyi uygulamalardan daha fazla olduğu ve bu oranların çok yüksek olduğu algısının yaratıldığını belirten Türk Cerrahi Derneği açıklamasında, Ece Üner’in tüm cerrahları zan altında bırakan bu suçlayıcı yorumunun gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Ülkemizde bir günde 7000’i aşan sayıda karın ameliyatı başarı ile gerçekleştirilmekte ve hastalar sağlıklarına kavuşturulmaktadır. Bu ameliyat sayısı karşısında kötü tıbbi uygulama oranları, son derece düşüktür. Ancak binde birler düzeyinde olan hatalı işlem oranlarından söz etmek mümkündür.
Ameliyathanede cerrah, hemşire ve personel, uluslararası kurallar çerçevesinde kabul edilen bir düzen içerisinde çalışmaktadırlar. Ameliyat aletlerinin sterilizasyonu, ameliyat sahasının temizliği, ameliyat sırasında kullanılan gazlı bez, kompres gibi materyallerin sayımı, hastanın ameliyat yeri kapatılmadan defalarca kontrol edilerek sayılmakta ve kayıtlara geçirilmektedir. Ancak bütün bu önlemlere karşın, pek çok nedene bağlı olarak gazlı bez gibi bazı ameliyat malzemelerinin ameliyat yerinde kalması söz konusu olabilmektedir. Bunun içindir ki başka ülkelerde olduğu gibi, uluslararası standartlara uygun olarak ülkemizde de kullanılan gazlı bezlerde, röntgen filminde görülebilecek ince bir şerit bulunmaktadır. Bu uygulama, her türlü tedbire karşın unutulabilecek bir gazlı bezin erken dönemde tespit edilmesini sağlama amacına yöneliktir.
Ancak bir kez daha altını çizmek isteriz ki bu tür olaylara çok çok az sayıda vakada rastlanmaktadır.

 16 Mart 2015, 19:19 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: