KADIN HASTADAN ERKEK DOKTORA ŞİDDET İDDİASI
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 4 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


Havsa Kredi Yurtlar Kurumunda kalan Ayşe A. isimli üniversite öğrencisinin 3 Ocak gecesi alkollü olarak getirildiği Havsa Devlet Hastanesi’nde acil servisteki doktora küfürler ederek saldırdığı iddia edildi. Doktorun şikayetçi olması sonrası olayla ilgili duruşma Edirne 6. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkemede aynı gece yurda girerken olay çıkardığı iddia edilen üniversite öğrencisinin yurt müdürüne ve güvenlik görevlisine saldırdığı belirtildi. Ancak duruşmaya katılan güvenlik görevlisi ve yurt müdürü yaşanan olayla ilgili şikayetçi olmazken, saldırıya uğrayan ve görevi sırasında kafasına tekme aldığı ifade edilen Dr. İnanç Y., şikayetçi olduğunu söyledi.

Üniversite öğrencisi Ayşe A. yaşanan olayla ilgili mahkemede verdiği ifadesinde sarhoş olduğunu hiçbir şey hatırlamadığını belirtti. Ayrıca sınavlarının kötü geçtiği ve ailevi sorunlarından dolayı moralinin bozuk olduğu ifadesinde yer alırken, yaşanan olaydan sonra üniversite öğrencisi, psikiyatristten uyum bozukluğu raporu aldığını ve bunu mahkeme heyetine sunduğunu dile getirdi.

Hastanede yaşanan olayla ilgili olarak mahkeme hakimi 4 görgü tanığını dinledi. Mahkeme sonunda hakim duruşmayı bir sonraki tarihe ertelerken, üniversite öğrencisi sanık Ayşe A.’nın sağlık durumu ile ilgili çıkacak heyet raporlarının incelenmesine karar verildi.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARA ŞİDDETE ARTIK YETER DİYORUZ"
Mahkeme sonrası Tabipler Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, 14 Mart Tıp Haftasında hiç hoş olmayan bir konu nedeniyle Edirne Adliyesinde bulunduklarını belirterek, "Edirne Tabip Odası olarak hekimlerimizin haklarının yanındayız ve tabiplerimizin, sağlık çalışanlarının özlük haklarını ve kişilik haklarını her zaman savunacağız" dedi.

Havsa’da acil serviste görev yapan ve hastanın darbına uğrayan hekim arkadaşları için adliyeye geldiklerini dile getiren Tabip Odası Başkanı Dr. Tanrıkulu, "Biz doktor arkadaşımıza kafasına vurulan bir darbe yüzünden buradayız. Bunun bir nedeni olamaz, ne yaptı da sağlık çalışanına, hekimine şiddet uygulandı noktasında olamayız. Biz şiddeti reddediyoruz. Ne yazık ki Edirne’mizde haftada 3 ya da 5 defa sözlü ve fiziki saldırılar var. Birazdan da bir hemşire arkadaşımızın hakarete uğradığı için bir mahkemesi olacak. Doktor arkadaşımızın saldırıya uğraması, kafasına tekme alması, o kadar bizi üzdü ve yaraladı ki, bu mesleği yaparken, yıllarca bu mesleğe emek verirken böyle saldırıları yanlış buluyoruz. Bu ülkede herkesin mesleği kıymetli ve önemli, herkes önemli işler yapıyor. Ama biz hekimler işimizi yaparken, dünyanın en zor işlerinden birisini yapıyoruz. Çünkü, bir insanın hayatı ve sağlığı ile ilgili kararlar veriyoruz. Bunu yaparken de tamamen meslek bilincimiz, kalbimiz ve beynimizle hareket ediyoruz. Biz yeminler ediyoruz, diyoruz ki din, dil ve sosyal sınıf ayırmadan bütün hastalara eşit davranacağız diyoruz. Ama karşılığında biz küfür, hakaret ve darp görüyoruz. Artık bunlara biz yeter diyoruz. Burada sağlık yöneticilerinin sağlıkta şiddet uygulayanlara hızlı ve kararlı bir şekilde cezai uygulamalar ve kararlar yaptırılmalıdır" ifadelerini kaydetti.


 11 Mart 2015, 00:07 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: