OCAK AYINDA AİLE HEKİMLERİNİN YÜZDE 75'İ NÖBETE GİTMEDİ!
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 4 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


Sağlık Bakanlığı ve aile hekimleri arasında nöbet krizi devam ediyor. Ocak ayında başlayan nöbetlere gitmeyerek bu konuda dirençlerini gösteren aile hekimlerinin Ocak ayında yüzde 75'i nöbete gitmezken,Bbakanlığı kendi verilerini de açıklamaya çağırdı. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 'nun yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı tüm baskılara rağmen Aile Hekimleri birlik içinde Aile Hekimliğine sahip çıkmaya devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığının “Aile hekimlerinin eğitime ihtiyacı var” ile başlayıp, sürekli değişik söylemler ile uygulanmaya konulmaya çalışılan aile hekimliğinde nöbetin, başarısızlıkla sonuçlandığı artık kesinleşmiştir.

Sağlık Bakanlığı tüm teşkilatı ile bu oranları düşürmek için çalışmıştır. Baskılar yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı kapı kapı dolaşmıştır.

Sağlık Bakanlığı imkanları ile basına yanlış bilgiler verilerek direnç kırılmaya çalışılmıştır. Algı operasyonları yapılmıştır.

Türkiye’de Aile Hekimliği sisteminde çalışanların tüm baskılara, algı yönetimlerine rağmen, medya desteğine rağmen, ocak ayında aile hekimleri %75 oranında ASM nöbetlerine gitmemiştir.

OCAK AYINDA ASM NÖBETLERİNE KATILMAMA ORANI %75 OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR.

İller arasından, Adana, Çorum, Elazığ, Gaziantep, İstanbul, Şanlıurfa, Şırnak, Van ve Sivas’ ta %90’ nın üstünde ASM nöbetlerine gidilmemiştir.

Bakanlığı Cumartesi ASM nöbetlerindeki poliklinik sayılarının yer aldığı, AHBS verilerini açıklamaya davet ediyoruz.

Artık Sağlık Bakanlığı gerçeği görmeli, sahanın bilgi birikimini değerlendirmeli, sivil toplum gerçeğini kabul etmelidir.

Bu kişisel kuru inadın, zararlarını halka fatura ettirmeye kimsenin hakkı yoktur.

Nöbet ile yatıp nöbet ile kalkan sağlık bakanlığının artık gerçekten halkımızın faydasına olan çalışmalara dönmesi gerekmektedir.

Bu başarı öyküsünde AHEF’ e aldıkları kararlar ile destek olan tüm sendikalarımıza teşekkür ederiz.

AHEF olarak, vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın “İyi Aile Hekimliği Uygulamalarına” kavuşmaları için tüm enerjimiz ile çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

AHEF YÖNETİM KURULU


 09 Şubat 2015, 19:22 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
İLGİLİ KONULAR: