ÖSYM'NİN SON AÇIKLAMASI NE ANLAMA GELİYOR?
Editor
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


ÖSYM, 2013 Tıpta Uzmanlık Sınavı Sonbahar Dönemi (Eylül TUS) sorularına yönelik yapılan itirazlar ve mahkeme sonucu iptal edilen 6 soru sonrası adaylar için 26 Aralık 2014 tarihli bir AÇIKLAMA yayınladı.

Peki bu açıklama ne anlama geliyor?

1-) 6 SORU İPTAL EDİLEN 2013 EYLÜL TUS İÇİN PUANLAR YENİDEN AÇIKLANACAK İSTEYENLER YENİDEN TERCİH YAPACAK VE YENİDEN YERLEŞTİRME İŞLEMİ YAPILACAK.

2-) İPTAL EDİLEN 6 SORU İÇİN YAPILAN İTİRAZDA YENİ BİR YARGI KARARI ÇIKARSA YENİ YAPILAN BU YERLEŞTİRMELER DE İPTAL EDİLEBİLİR!

3-) 2015 NİSAN TUS’UNDAN İTİBAREN YERLEŞTİRME SONUÇ VE SÜRELERİ UZAYACAK!

4-) 2015 NİSAN TUS’UNDAN İTİBAREN SINAV YAZILI OLABİLİR!

Sonuç olarak; ÖSYM mahkeme kararına itiraz edeceğini burada açıkca ifade etmiş bulunuyor. Yeni tercih yapacak ve yerleştirilecek hekimlerin de bu nedenle durumlarının kritik olacağının altı çizilmiş!

Bundan sonraki sınavlarda olası itiraz ve mahkeme sonuçlarının bekleneceği ifade ediliyor. Bu da yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hayli uzayabileceği anlamına geliyor! Yani örneğin sınava 2015 Nisan’da girdiniz itiraz oldu mahkemeye taşındı mahkeme karar verene kadar yerleştirme sonuçları bekletilecek, belki de Nisan’da girdiğiniz sınavın sonucu Eylül hatta Aralık’ta açıklanacak! Bu hususta itiraz ve mahkemelerin süreci oldukça hızlandırması için de gerekli önlemlerin alınmış olduğunu varsayıyorum yoksa hekimler bu süreçte mağduriyet yaşayabilir.

Sınavın YAZILI olması ise tarihi bir değişiklik olur. Çünkü bilindiği üzere TUS ilk uygulandığı 1987 tarihinden itibaren hep çoktan seçmeli yani test usulü uygulanmıştır. ÖSYM buna gerekçe olarak soru iptali gibi durumların yaşanmamasını gösteriyor ama sınava girecek hekimler için daha mı iyi daha mı kötü olur bunu da uygulama aşamasında net olarak değerlendirebiliriz. Lakin genel anlamda fakültedeki sınavlara bakacak olursak yazılı sınavlarda ortalama ve başarının daha düşük olduğu da aşikardır!

Bu açıklamanın hekimlerimize yarar sağlamasını umuyorum!

Uzm. Dr. Fatih BATI
https://twitter.com/drfatihbati

www.medunya.com


 26 Aralık 2014, 16:46 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: