AİLE HEKİMLERİNDEN BAKANA YANIT
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer Medimagazin'e yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF olarak 13 Aralık Cumartesi günü Ankara’da herkesi Aile Hekimliğine Sahip Çıkmaya davet ediyoruz.

Tüm medeni ülkelerin sağlık sistemlerinin temelinde yer alan Aile Hekimliği uygulaması ülkemizde son 2 yıldır yapılan yanlış düzenlemelerle bitirilme noktasına getirildi. İstenen Eski Sağlık ocağı sistemine dönüş ise Aile hekimleri olarak biz yokuz, ve bir kez daha Aile Hekimliğinde Taviz Vermeyeceğiz diyoruz.
Aile hekimliği uygulaması ile birlikte sahada özveri ile çalışan ve vatandaşa sahip çıkan aile hekimleri ile ebe ve hemşirelerimiz ilesağlık göstergelerinde özellikle anne ve bebek ölüm hızlarını düşürdük, aşılamada ise son iki yıldır Avrupa şampiyonu olduk.

Bu kadar başarılı bir aile hekimliği uygulamasına sahip çıkıp geliştirmek için çabalayan AHEF bir türlü derdini anlatamadığı gibi nedense bakanlık sürekli geriye gidecek adımlar atıyor. Aile hekimliği uygulamasından eski sağlık ocağı sistemine dönüş adeta Eski SSK hastaneleri dönemine dönüştür. O zamanları vatandaşlarımız çok iyi bilirler. Bitmeyen kuyruklar, ilaç sıraları, kalitesiz sağlık hizmeti... Aynı şey eski sağlık ocağı sisteminde de vardı. Hasta kuyrukları, bir gittiğin doktoru bir daha görememe, aşılanmamış bebekler, takip edilmeyen gebeler, yoğunluk kalabalık, kalitesiz sağlık hizmeti sunumu… Amaç eski sağlık ocağı sistemine dönmek ise biz aile hekimleri buna izin vermeyeceğiz. Aile hekimliğinden memnun olan vatandaşlarımıza sesleniyoruz. ”Aile hekimliğine ve aile hekimliği çalışanı doktor, ebe ve hemşirelere sahip çıkın”

Yaklaşık 12 yıl önce uygulanmaya başlayan Sağlıkta dönüşüm programının son iki yılda dışına çıkılmış ve hedeflerinden sapılmış durumda. Güçlendirilmesi gereken bir Aile hekimliği uygulaması hedef olması gerekirken, aile hekimliği uygulamasında olmaması gereken iş yükleri ile aile hekimleri bezdirildi, gerçek görevleri olan koruyucu sağlık hizmetlerini yapamaz hale getirildi. Bu Dünya Sağlık Örgütünün 2014 yılı Ekim ayında yayınlanan Türkiye raporunda da yer aldı ve” Kronik hastalıklardan hipertansiyon ve Diyabette aile hekimleri teşhiş ve tedavisini yönetememeye başladı” dendi. Bunun sebebi açıktır, aile hekimleri asli görevlerini yerine getiremeyecek kadar iş yükü altına sokulmuştur. Hipertansiyon yönetimini saat 5 den sonra tansiyon ölçmeyle endekslemek hekimlik sanatını küçümsemektir. Bırakın artık Aile Hekimliğimizi yapalım. Ailelerimize sahip çıkalım. Bırakalım artık nöbetsiz hekimlik olmazı, aile hekimliği nöbetsiz de başarılıdır çünki esas görevi koruyucu hekimliktir ve tüm dünyada mesai saatlerinde uygulanmaktadır.

Sağlık hizmeti sunulan değil talep edilen bir hizmettir. Bu güne dek aile hekimlerinin çalışma saatlerinden vatandaşların herhangi bir memnuniyetsizliği yoktur. 08-17 saatleri arasında herkes gelip sağlık hizmetini almaya devam etmektedir. Hasta Memnuniyet oranı %78 ile en yüksek aile hekimlerindendir. Hiç bir aile hekimimize de hastaların tarafından çalışma saatleri ile ilgili bir talep gelmemiştir. Unutmamalıdır ki Hasta memnuniyeti için hekimin mutlu, huzurlu ve görevini gelecek kaygısı olmadan yerine getirmesi esastır.

Bizler tek idelojisi vatandaşın sunduğu sağlık hizmeti kalitesini artırmak ve doğru aile hekimliği hizmeti sunabilmek olan hekimleriz. Aile hekimliği siyasetinden başka siyasetimiz yoktur.

Bu nedenle Aile Hekimliğinden taviz vermeyeceğiz. Bu nedenle biz aile hekimliğine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızı da sahip çıkmaya davet ediyoruz ve aile hekimliği çalışanları ve hizmet sunduğumuz vatandaşlarımızı AHEF olarak 13 Aralık Cumartesi Ankara’da gerçekleştireceğimiz Aile Hekimliğine Sahip Çık Mitingine davet ediyoruz.

 11 Aralık 2014, 18:12 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: