SOMALİLİ DOKTORLAR UZMANLAŞACAK
demo
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Somalide 2013 yılında başlatılan Tıpta Uzmanlık eğitimlerine Genel Cerrahiden sonra İç Hastalıkları Programı da eklendi.

Yeryüzü Doktorları, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Benadir Üniversitesi ortaklığında ve TİKA’nın desteğiyle 2013 yılında Somali’de başlatılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Projesi devam ediyor.

Genel Cerrahi branşında başlayan uzmanlık eğitimlerine yeni katılımlar oldu ve asistan sayısında 14’e yükseldi. Projede yakalanan başarı bölgede ihtiyaç duyulan diğer uzmanlık branşları için de ümit vaat ediyor.

8-12 Kasım 2014 tarihleri arasında Mogadişu’da Şifa Hastanesi bünyesinde çalışan STUP ekibi, İç Hastalıkları Uzmanlık giriş sınavını yaparak, toplam 7 asistanı programa dâhil etti.

İç Hastalıkları Uzmanlık öğrencilerini eğitimlerinin bir kısmını Bağcılar Eğitim ve Araştırma hastanesinde yapacak şekilde planlandı. Eğitim odaklı ameliyatlar yapan ekip, TİKA’nın desteği ve Benadir Üniversitesi ile birlikte yürütülen Yeryüzü Doktorları İbn-i Sina Sağlık Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret etti. İkinci yılına giren okulda; Hemşirelik, Ebelik, Eczane Teknisyenliği ve Halk Sağlığı bölümlerinde toplam 143 öğrenci bulunuyor. Okul, ilk mezunlarını Hemşirelik ve Ebelik bölümlerinde Mart 2015’te verecek.

Program kapsamında İç Hastalıkları Uzmanlık Programı için Benadir Üniversitesi’nde açılış seremonisi düzenlendi. Seremoniye, Uzmanlık ve İbni Sina öğrencileri ile öğretim görevlileri katıldı. Katılımcılara “İslam’da Bilim” ile ilgili bir konuşma yapan Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, cerrahinin geleceği ile ilgili de bir sunum gerçekleştirdi.


 24 Kasım 2014, 16:02 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim