OBEZLERİN FİZİK TEDAVİ GİDERLERİ ARTIK ÖDENMEYECEK
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde (SUT) bir dizi değişikliğe gitti. 1 Ekim'de Resmi Gazete’de yayımlanan genelge, bazı hasta gruplarını sevindirirken Türkiye’nin en önemli sağlık problemleri arasında gösterilen obeziteyle ilgili hastaları üzen bir düzenleme getirdi.

FELÇLİ HASTALAR SEVİNDİ

Düzenlemeyle 25 Temmuz’da yayımlanan genelgede ödeme listesinden çıkarılan Serebral Palsi hastaları yeniden ödeme kapsamına alındı. A grubunda yer alan felçli, spastik hastalara ile B ve C grubunda yer alan ağrılı hastalar için yıllık seans sayısı da 30’dan 60'a çıkarıldı. İlk 3 sene tedavi hakkı kuralını da değiştiren kurum hastaların ömür boyu bu hizmetten yararlanmalarının yolunu açtı. SGK bu düzenlemeyi yaparken Sağlık Bakanlığı'nın öncelikli sağlık sorunu olarak gördüğü obezite hastalarının fizik tedavi ücreti ödemelerini durdurdu.

FİZİK TEDAVİ ÖNEMLİ

Türkiye Obezite Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, hareketsiz yaşam ve egzersiz obezlerin en önemli problemi olduğuna vurgu yaparak, “Bir şişman hastanın tedavi edilmesi için mutlak suretle diyet, gerekirse ilaç ve onun yanında fizik tedavi en vazgeçilmez unsurlardan ilk 3’üdür” dedi.

 13 Ekim 2014, 22:04 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: