DOKTORLARA 'ŞİDDETLE BAŞA ÇIKABİLME' BROŞÜRÜ
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Antalya Tabip Odası, doktorlara yönelik şiddetle başa çıkabilme yöntemleri ve karşılaşıldığı yapılması gerekenlerin anlatıldığı broşür hazırladı.Odanın Yönetim Kurulu Üyesi Nefi Kara, yaptığı açıklamada, söz konusu broşürü doktorlara dağıtmaya başladıklarını bildirdi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığını öne süren Kara, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar bir çok çalışma yürütülmüş olsa da bu kapsamda bir broşürün eksikliği hissediliyordu. Meslektaşlarımızdan gelen istekler doğrultusunda TTB Şiddete Karşı Sıfır Tolerans Grubu'nun dokümanlarından da yararlanarak, 'Şiddetle Başa Çıkmak' broşürünü hazırladık. Bu broşür, çalışmalarımızdan sadece biri. Asıl olarak sağlık alanındaki şiddetin önlenmesi ve sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddeti görünür kılarak, toplumda, doktorlara şiddet ve nedenleri konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz."

Kara, şiddet konusunda çalışmalara yeni başlamadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Daha önce meslektaşlarımızın görevleriyle ilgili maruz kaldıkları şiddetin bildirimi amacıyla 'Şiddet Bildirim Hattı' kurulmuştu. Sürekli açık olan bu hattı arayan doktor arkadaşlarımız, bir yönetim kurulu üyesine her an ulaşabiliyor. Mesleğimizin gereğini yaparken, 'küfür, hakaret' gibi sözel şiddete, 'aşağılayıcı davranışta bulunma' gibi davranışsal şiddete, 'darp, yaralama ve hatta ölüm' gibi fiziksel şiddete ve tehdit edici davranışlara maruz kalıyoruz."

Kara, doktorların karşılaştıkları şiddet olaylarını tabip odalarına ve savcılığa mutlaka bildirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 08 Eylül 2014, 03:33 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim