İHMALLER AIDS'E DAVETİYE ÇIKARDI, ASİSTAN VE HEMŞİRENİN HAYATI KARARDI
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


AIDS hastasına yaptığı iğneyi yanlışlıkla kendi eline batıran hemşire H.M, bu tür olaylara karşı zırhlı eldiven giyilmesi gerektiğini belirterek, "Tasarruf tedbirleri nedeniyle biz bırakın zırhlı eldiveni normal eldiven bile bulamıyoruz" diyerek isyan etti.

EÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'ne geçtiğimiz mart ayında, AIDS'li bir hastanın by pass ameliyatı sırasında Asistan Doktor Z.K, hastanın kanının bulaştığı neşterle elini kesmişti. Büyük panik ve korku yaşayan kadın doktor, olaydan sonra depresyona girerken 4 gün sonra aynı hastanın şeker ölçümünü yapan hemşirelik fakültesi öğrencisi H.M, ölçüm cihazının iğnesini yanlışlıkla kendi parmağına batırmıştı. Paniğe kapılan hemşireye ilk tedavi aynı gece başlandı. H.M, "Hastalık 5 yıl sonra bile ortaya çıkabiliyor. Çok korkuyorum" demişti.

İhmaller peş peşe
Olayın şokunu atlatamayan hemşire H.M, "Ne zırhlı eldiveni, hastanedeki tasarruf tedbirleri nedeniyle biz normal eldiven bile bulamıyoruz" diyerek isyan etti. Öte yandan diğer fakülte öğrenisi hemşireler de kendilerine AIDS virüsü gibi bulaşıcı hastalıklardan nasıl korunacaklarının anlatılmadığını yine kesici ve kendilerine delici aletlerden etkilenmeyen zırhlı eldiven verilmediği öne sürdü.

Hemşirelik Fakültesi öğrencilerine bu tür olaylara karşı kaza sigortası yapılmadığı ancak bu olaydan sonra sigorta işleminin yapıldığı öğrenildi.

 18 Ağustos 2014, 00:55 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: