DAHİLER OKULU'NDA TERCİH 'TIP' VE 'MÜHENDİSLİK' OLDU
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


ANKARA-Fen ve matematik ağırlıklı eğitim verilen "Dahiler Okulu"nun tanınmış mezunları arasında önemli üniversitelerin rektör ve dekanlarının yanı sıra dünyaca ünlü Türk bilim insanları, CEO'lar ve sanatçılar da bulunuyor.

Türkiye genelinde neredeyse tam puanla öğrenci almasıyla tanınan Ankara Fen Lisesi, trafikten ve şehir gürültüsünden uzak ODTÜ kampüsünün içinde erken bir üniversite görüntüsü çiziyor.

Kuruluş amacı 1963'te "Türkiye'deki fen alanında üstün yetenekleri saptanmış çocukların bu yeteneklerini geliştirmek, zekalarını inkişaf etmek" olarak tanımlanan Ankara Fen Lisesi, kuruluşunun 50. yılında, aralarında dünya genelinde adından söz ettiren bilim insanları, CEO'lar ve ünlü sanatçıların bulunduğu 4 bin mezun yetiştirmenin gururunu taşıyor.

Ankara Fen Lisesi Müdürü Aydın Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1962 yılındaki 7'nci Milli Eğitim Şurası'nda, zamanın Milli Eğitim Bakanı Hilmi İncesulu'nun "Üstün istidatlı öğrencileri kabul edecek parasız yatılı yeni bir ilim lisesi açılmasını uygun bulurum. Bu lise ileriki ilim kadrolarımız için personel hazırlayacaktır" sözleri üzerine Ankara'da bir fen lisesi kurma hazırlıklarının başlatıldığını ve 1964'te ilk öğrencilerin kabul edildiğini anlattı.

Lisenin temel bilimlerde özellikle nitelikli bilim insanı yetiştiren bir okul olduğunu dile getiren Demir, giriş sınavlarında da tama yakın puan alan 120 öğrencinin kabul edildiğini söyledi.

Fen ve matematik ağırlıklı eğitim veren lisenin kurulduğu günün üzerinden geçen 50 yılda, 4 binin üzerinde mezun verdiğine işaret eden Demir, okullarını şu sözlerle anlattı:

"Mezunlarımız, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde özellikle bilimsel çalışmalarda bilime katkıda bulunuyorlar. Okulumuz Ankara'nın en güzel orman arazisi içinde kurulu ve gürültüden, trafikten, şehrin kalabalığından uzak ama aynı zamanda şehir içinde bir konuma sahip. Lisemiz 120 dönüm arazi üzerine kurulu. Buranın mimarıyla ODTÜ'nün mimarı Behruz Çinici aynı kişi. Burayı ODTÜ'nün minyatürü olarak planlamış. Okulu gezdiğiniz zaman kendinizi ODTÜ'de hissedebilirsiniz."

-Bu yılki tablo da değişmedi

Demir, Türkiye genelinden de öğrenci aldıklarını belirterek, Ankara dışından gelen öğrencilerin pansiyonlarda kaldığını anlattı.

"Okulumuzda erken bir üniversite havası var" diyen Demir, her ilden her kültürden öğrencinin eğitim aldığı lisede öğrencilerin üniversiteye erken yaşta alıştığını söyledi.

-Tıp ve mühendisliklere yerleşiyorlar

Demir, mezunlarının LYS yerleştirme sonuçlarında geçen yılların geleneğinin bozulmayarak en çok tıp fakültelerine yerleştiğini bildirdi. Fen Lisesi'nden mezun olan 82 öğrencinin üniversitelere yerleştiğini belirten Demir, öğrencilerin yüzde 45'inin tıp fakültesine, yüzde 38'inin mühendisliklere, geri kalanının ise moleküler biyoloji, işletme, hukuk ve eczacılık alanlarına yerleştiğini duyurdu.

Demir'in verdiği bilgiye göre, Ankara Fen Lisesi mezunları, Türkiye ve dünyada önemli bilim merkezlerinde görev alıyor. Bunlar arasında Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Hacettepe Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Sivri, Bilkent Üniversitesi NANOTAM Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbay, alanında dünyanın en genç profesörlerinden Koç Üniversitesi Prof. Dr. Özgür Barış Akan bulunuyor.

Ankara Fen Lisesi mezunları ayrıca Türkiye'nin önde gelen firmalarında da üst düzey yönetici olarak çalışıyor. Aralarında Roketsan Genel Müdürü Dr. Selçuk Yaşar, Enerjisa CEO'su Veli Balat, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in bulunduğu pek çok CEO Ankara Fen Lisesi mezunu.

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi ve dünyaca ünlü gitarist Prof. Dr. Ahmet Kanneci, Yeni Türkü grubunun solisti Derya Köroğlu gibi ünlü sanatçıları da yetiştiren Ankara Fen Lisesi, sadece bilim alanında değil, kültür sanat alanında da donanımlı, özgüveni yüksek öğrencilerin yetişmesi için de çalışıyor.

 31 Temmuz 2014, 21:27 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: