PROF. DR. CANAN KARATAYA 'ÇİZMEYİ AŞTIN' TEPKİSİ
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Beslenmeyle ilgili önerileri sık sık tartışma konusu olan Prof. Dr. Canan Karatayın bir televizyon programında gebelikte yapılan kan şekeri testinin anne adayı ve bebeği için risk olduğunu söyleyerek yapılmamasını önermesi kadın hastalıkları ve doğumcular tarafından tepkiyle karşılandı.12’nci Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, gebelik şekerinin hem anne hem de bebek için riskli bir durum olduğunu hatırlatarak, Prof. Dr. Karatay’ın söz konusu konuşmalarıyla ‘çizmeyi aştığını’ belirtti.

GEBELERDE KAN ŞEKERİ DÜŞER

Prof. Dr. Demir’in verdiği bilgiye göre gebelerde kan şekeri normale göre düşük düzeyde oluyor. Gebelik öncesi iyi çalışan pankreas hücreleri gebeliğin (genellikle 24’üncü haftasından sonra) ilerlemesiyle yeterli insülin salgılayamaz. Bu nedenle daha önce diyabet belirtisi olmadığı halde gebelik boyunca kan şekeri yükselebiliyor. Tıp dilinde ‘gestasyonel diyabet’ denilen gebelik şekeri gebelik bitiminde genellikle düzeliyor.

ÖLÜ DOĞUMA KADAR GİDİYOR

Gebelik şekerinin tedavi edilmemesi halinde çocuklarının iri olması, zor doğum, yenidoğanda hipoglisemi, sarılık ve hatta ölü doğum riski var. Genellikle diyetle kolayca düzene giriyor.

HERKES HER ŞEYİ BİLMEZ

GEBELİK şekerinin her 100 gebelikten 3-10’unda görüldüğünü belirten Prof. Dr. Demir, “Herkes her şeyi bilmez. Kardiyologların bu konuda beyanat vermesi hoş değil. Gebelik şekeri kadın doğumun alanıdır” dedi.

 22 Mayıs 2014, 20:11 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: