İZMİRDEKİ ASİSTAN EYLEMİ SONA ERDİ (Mİ?)
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
İzmir Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan: " Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve araştırma Hastanesi' ndeki asistan hekimlerin eylemi, tarafların uzlaşmacı tavrı ile sona ermiştir" dedi.Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada genel sekreterliklerine bağlı hastanede görevli asistan hekimlerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle bir süre önce iş bıraktığını, bu eylemin hastane yönetimi, asistan hekimler ve İzmir Tabip Odası temsilcilerinin yaptığı yapıcı görüşmelerin ardından sona erdiğini bildirdi.

Asistan hekimlerin, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından yetersiz asistan hekim ataması yapıldığı için çalışma şartlarının ağırlaştığını ve yeterli eğitim alamadıklarını ifade ettiklerini, özlük haklarının da iyileştirilmesi taleplerinin bulunduğunu kaydeden Özkan, cuma günü söz konusu hastanede tarafların katılımıyla bir toplantı yapıldığını belirtti. Bu toplantıda hastane yönetimi, asistan hekimler ve tabip odası yetkililerinin son derece uzlaşıcı bir tavır içinde görüşmeler yaptığını ifade eden Özkan, toplantı sonrasında eylemin sona erdirilmesi kararının alındığı bilgisini verdi.

YÖK' ten asistan hekim kadrosu talep edilecek

Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nin İzmir' deki 4 eğitim ve araştırma hastanesinden biri olduğunu, Türkiye' de de sayılı hastaneler arasında yer aldığını kaydeden Özkan, asistan hekimlerin bir haftalık eylemleri süresince de sorumlu davranarak acil servisler ve yoğun bakım ünitelerinde işlerinin başında olduğunu hatırlattı.

Özkan şöyle konuştu:

" Cuma günü, uzlaşıcı bir tavırla taraflar görüştü. Hastane yönetimimiz asistanları da dinledi. Tabip odası temsilcilerinin de olduğu ortamda tüm aksaklıklar konuşulup, değerlendirildi. Burada şunu belirtmekte fayda var, YÖK kılavuzunda kadrolar son iki yıldır YÖK' ün kendisi tarafından bildiriliyor. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı' nın bu konuda bir dahli yok. Bu eylemin yeri de bu durumda hastanemizin önü olmamalıydı. Hastane yönetimimiz yapılan görüşmeler doğrultusunda asistan hekim talebini Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine iletti. Bizler de bunu Sağlık Bakanlığımız aracılığıyla YÖK' e bildirip, kadro talebinde bulunacağız. YÖK' ün bunu dikkate alacağını düşünüyoruz. Bunun takipçisi olacağız. Şu anda asistan hekimlerimiz Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanemizin tüm birimlerinde nöbetlerinin başındalar. Asistan hekimlerimiz her ne kadar eğitim amacıyla hastanede bulunsalar da hastaların tedavi süreçlerinde önemli rolleri var. Asistanların makul taleplerini dinleyerek ilgili yerlere iletilmesini sağlayan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi bu konuda olumlu ve yapıcı bir tutum izlemiştir. "

Hastanede görevli bazı asistanlar, 19 Şubat günü işe geldiklerinde acil servis ve yoğun bakım ünitesi dışında çalışmama kararı almış, hastane bahçesinde toplanan grup, hastanelerinde asistan hekim sayısının yetersiz olduğunu, ücret ve çalışma şartlarının gün geçtikçe kötüye gittiğini öne sürmüştü.

Kaynak: Medimagazin.
 02 Mart 2014, 04:19 
ADMiN
Yukarıdaki haberin yayınlanması üzerine asistan hekimlerden açıklama geldi : " Genel Sekreter' in açıklaması yok hükmündedir "

On gündür devam eden asistan hekim grevinin bittiğine dair İzmir Güney Genel Sekreteri Behzat Özkan tarafından Anadolu Ajansı’na bir açıklama yapılmıştır.

Bu talihsiz açıklama, İzmirli asistan hekimlerin grevin bitirildiğine dair açıklaması olmadan ve onların iradesi yok sayılarak yapılmıştır. Günlerdir süren haklı mücadelemiz kamuoyu önünde küçük düşürülmeye çalışılmış ve üç yüz gündür çözüm üretmeyen genel sekreterlik makamı, kendisini çözümün merkezi olarak ifade ederek İzmir halkı önünde itibar kazanmaya çabalamıştır.

Hatırlanacağı üzere on gündür süren grevin temel sebebi genel sekreterliğin düşük ücret politikası, asistan hekim kadrosu açılması noktasında yeterli çabanın gösterilmemesi ve de eğitim hakkı anlamında gereken adımların atılmamasıdır.

İşbu açıklama biz İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Asistan Hekimleri son sözü söylemeden yok hükmündedir.

Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Asistan Hekimleri
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Asistan Hekimleri.
 02 Mart 2014, 19:08 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: