AÇIKLANAN 12 TUS SORUSUNDAN 3Ü YANLIŞ
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 7 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamı dışına çıkarılmasına ve yaptığı soruların yalnızca yüzde 10'unu açıklama kararı almasına rağmen ÖSYM'nin yine başı ağrıyacak gibi görünüyor.
CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker TUS 2013 Sonbahar Döneminde 120 sorudan 12'si açıklandındığını ancak bu 12 sorudan 3'ünün hatalı olduğunu iddia ederek soru önnergesi verdi.

Dr. Şeker soru önergesinde şunları ifade etti:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) gibi adı son yıllarda kopya, hatalı ve şifreli soru kitapçığı basma, sınav puanlarının eksik veya fazla hesaplanması gibi bir dizi skandala karışan ve güvenilirliği zedelenen bir kurumun daha da şeffaflaşması gerekirken, yapılan kanun değişiklikleri ve alınan kararlarla bunun tam tersi bir politika izlenmektedir. Örneğin Torba Yasa ile Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nda yapılan değişiklikle ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda sorulan sorular ve cevaplar bu kanun kapsamı dışına çıkarılmıştır. Diğer yandan ÖSYM de sınavlarda sorulan soruların yalnızca 'unu kamuoyu ile paylaşma kararı almıştır.

Bu durum sınava giren adayların hatalı ve yanlış soruları görememesi, itiraz edememesi, ÖSYM’nin uygulamalarının kontrol edilememesi gibi sonuçlara neden olmaktadır. Oysaki Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) 2013 Sonbahar dönemine ilişkin açıklanan sadece 12 soru ve cevaptan bile 3’ünün yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak açıklanmadığı için diğer soruların hataları tespit edilemeyecek ve dolayısıyla adaylar bu duruma itiraz edemeyeceklerdir.

Konuya ilişkin olarak;

1. TUS 2013 Sonbahar dönemine ilişkin soru ve cevaplar kontrol edilmiş midir? Kaç hatalı soru veya cevap tespit edilmiştir?

2. Şimdiye kadar yaptığı her sınav sonrası adayların itirazlarıyla 5-6 soruyu iptal eden, bir kaçının cevabını değiştiren ÖSYM’nin aldığı “sınav sorularının sadece ’unu açıklama kararı”nın iptaline ilişkin yürütülen bir çalışma var mıdır?

3. Halk nezdinde güvenilirliği zedelenen ve şaibeli bir imaja sahip olan ÖSYM’nin uygulamalarının yapılan kanun değişiklikleri ve alınan kararlarla kamuoyuna kapatılmasının nedeni nedir? Bu şekilde ÖSYM’nin skandallarının üstünün örtülmesi ve ÖSYM yöneticilerinin hesap vermeden hareket etmesi mi amaçlanmaktadır?

Medimagazin.
 19 Eylül 2013, 18:15 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: