SAĞLIK BAKANI DEĞİŞTİ
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 7 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in bugün Köşk'te gerçekleştirdiği sürpriz zirve sonrası kabinede yapılan değişiklikler yazılı olarak açıklandı. Dört bakanlıkta görev değişimi oldu.

Başbakan Tayyip Erdoğan, haftalık olağan görüşme için Çankaya Köşkü’ ne çıktı. Görüşme, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’ in katılımıyla bir süre üçlü görüşmeye dönüştü. Org. Özel'in ayrılmasının ardından Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın toplantısı 18.40'a kadar devam etti. Bu sırada Başbakanlık kaynakları, Köşk’ ün kapısında bekleyen gazetecilere, “ Görüşme sonrası Köşk'ün önünde yazılı açıklama yapılacak” bilgisini verdi. Bu bilgi, “ Kabine değişikliği açıklanacak” yorumlarına neden oldu. Ve saatler 18.45'i gösterdiğinde yapılan yazılı açıklama ile 4 bakanlıkta görev değişimi olduğu belirtildi.

Kabine değişikliğinde aynı zamanda bir ilk yaşandı. Daha önce Başbakan bizzat basın toplantısı yaparak kabine değişikliğini açıklıyordu. Ancak bu sefer değişiklik Başbakanlık Basın Müşavirliği kanalıyla açıklandı. Kabine'de 11 yilda değişmeyen sadece 3 isim kaldı. Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Ali Babacan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım.

İşte Bakanlık koltuğuna atanan 4 ismin biyografisi :

İçişleri Bakanı Muammer Güler : İdris Naim Şahin’ in yerine gelen Muammer Güler, 1949 Yılında Mardin’ de doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Ankara’ da tamamlayarak 1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden mezun oldu. İlk Kamu görevine 1973 tarihinde Balıkesir Maiyet Memuru(Kaymakam Adayı) olarak başlaayan Güler, sırasıyla Çal İlçesi Kaymakam Vekilliği, Pehlivanköy, Horasan Kaymakamlıklarında bulundu. İçişleri Bakanlığı Personel Şube Müdürlüğü görevinde de bulunan Güler, İçişleri Bakanlığı’ nda Şube Müdürü, Daire Başkanı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Güler, sırasıyla Niğde, Kayseri, Gaziantep, Samsun Valisi olarak görev yapan Güler, 2003 tarihinde İstanbul Valiliği’ ne atandı. Neval Güler ile evli olan Güler’ in Barış ve Burcu adlarında bir oğlu ve bir kızı bulunuyor.
Güler, son olarak Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı görevinde bulunmuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: Ömer Dinçer'in yerine Milli Eğitim Bakanlığı'na atanan Nabi Avcı, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’ nü bitirdi. İletişim profesörü olan Avcı, Anadolu Üniversitesi’ nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’ nde iletişim felsefesi ve iletişim sosyolojisi üzerine dersler verdi. Milli Eğitim Bakanlığı’ nda ve Başbakanlık’ ta danışman olarak çalıştı. Başbakanlık Başdanışmanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütürken 2011 yılında AK Parti’ den milletvekili aday adaylığı için bu görevlerinden istifa etti. 24. Dönem TBMM Eskişehir milletvekili olan Avcı, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı, Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi olarak görev yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik: Ertuğrul Günay’ ın yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’ na atanan Ömer Çelik, 1968 yılında Adana’ da doğdu. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ nde tamamlayan Çelik, yüksek lisansını aynı bölümde Siyaset Bilimi alanında yaptı. Siyaset bilimci ve stratejist olan Çelik, 22. Ve 23. Dönemde Adana Milletvekili seçildi. Halen TBMM Çevre Komisyonu üyeliği kapsamında çalışmalarını sürdüren Çelik, bunun yanısıra 2002 yılından beri Başbakan Tayyip Erdoğan’ ın Siyasi Danışmanlığı görevini yürütüyor. Aynı zamanda AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi olan Çelik, Mart 2010 tarihinde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı seçildi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: 1955’ te Gümülcine’ de doğdu. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ ni bitirdi. İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nde İç Hastalıkları ihtisası yaptı. Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneği Kurucu üyesi ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyesi de olan Müezzinoğlu orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça biliyor. Edirne Milletvekili Müezzinoğlu, evli ve 2 çocuk babası.

Ömer Çelik'in yerine Mevlüt Çavuşoğlu

Kültür Bakanlığı'na atanan Ömer Çelik'ten boşalan AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine ise AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu getirildi. Çavuşoğlu, 2010-2012 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) başkanlığını yapmıştı.


http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22435722.asp
 24 Ocak 2013, 22:45 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: