SAĞLIK PERSONELİNE HAKARETE ERTELEMESİZ HAPİS KARARI!
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
2011 yılında Körfez’ de 112 Acil Yardım personeline yapılan saldırı nedeniyle tutuksuz olarak yargılanan sanığa hapis cezası verildi. Sağlıkçıları memnun eden kararın, caydırıcı örnek olacağı vurgulandı



Geçtiğimiz yıl Körfez`de yüksek ateş vakasına giden 112 Acil Yardım ekibinde çalışan sağlık görevlilerine hakaret ettiği ileri sürülen bir kişiye mahkeme hapis cezası verdi. İddialara göre; Recai Y. `Nin 10 yaşındaki oğlu ateşlenince 112`den yardım istendi. İhbar üzerine olay yerine giden sağlık ekibinde görevli Özge Kurt ve Tarık Koçak`a baba Recai Y. Geç geldikleri iddiasıyla sürekli hakarette bulundu.

BABA TUTUKLANDI
Çocuğu hastaneye götüren sağlık ekiplerine babanın hakarette bulunmaya devam etmesiyle olay karakola ve ardından da mahkemeye taşındı. Körfez Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanan baba Recai Y. `Ye örnek teşkil edilecek ceza verildi. Mahkeme Recai Y. `Yi 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Kararı ertelemeyen mahkeme Recai Y. `Yi cezaevine gönderdi.

ŞİDDETE UĞRUYORLAR
Yaşana gelişmeler üzerine Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, yanına hakarete maruz kalan sağlık görevlilerini de alarak sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Çeker, “ Ambulans çalışanlarından hastanelerdeki muayene odalarına kadar neredeyse sağlığın her alanında çalışanlar şiddete maruz kalıyor. Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmadığı bir gün dahi yok” diyerek sorunu dile getirdi.

KARAR ÇOK ÖNEMLİ
Mahkemenin verdiği kararı açıklayan Çeker, “ Gelinen bu nokta halkımızın cinnet geçirdiğini gösteriyor. Sendika olarak Türk Ceza Kanunu`nda yapılacak bir değişiklikle sağlıkta şiddete verilen cezaların daha ağırlaştırılmasını istemiştik. Körfez Mahkemesi ise üyelerimize şiddet uygulayan kişinin mahkumiyetine karar vermiştir. Bu açıdan değerlendirildiğinde bu karar çok önemlidir” diye konuştu.

KARAR CAYDIRICI
Kararın caydırıcılığından bahseden Çeker, “ Bu kararla birlikte sağlıkta şiddet, yapanın yanına kar kalmaktan çıktı. Karar caydırıcı bir ceza niteliğindedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu kararın örnek olmasını diliyoruz. Bu tür cezalarla sağlık çalışanlarına şiddetin önüne geçilmesinde önemli bir mesafe kat edileceğini düşünüyoruz. Umarız yasal düzenlemeler de yapılarak sağlıkta şiddete verilecek cezalar daha da arttırılır” dedi.

Kaynak: http://www.medimagazin.com.tr/hekim/hukuk-etik/tr-saglik-personeline-hakarete-ertelemesiz-hapis-karari-2-17-46015.html
 04 Eylül 2012, 23:00 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim