DOKTORA ŞİDDET UYGULAYAN ARTIK CEZASIZ KALMAYACAK
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 8 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!


Sağlık Bakanlığı, doktor ve sağlık çalışanlarına yönelik sözlü ve fiziki saldırılarda artış yaşanması üzerine, hastanelerde ses kaydedebilen güvenlik kamerası dönemini başlattı. İzmir'de, ilk olarak Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulamaya başlanan projeyle, hastaneye 130 adet harekete duyarlı, yönünü değiştirebilen, ses kaydedici özelliği bulunan kamera takıldı. Bu sayede, somut delillerle şiddeti ispatlayabilme imkanına sahip olacak sağlık çalışanları, sözlü saldırılarda da hakaret davası açabilecek. Ses kaydedebilen güvenlik kameralarının İzmir'deki tüm hastanelere yerleştirileceğini belirten İzmir Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, "Kimse 'Doktora istediğimi yaparım bana bir şey olmaz' demesin" diye konuştu.

HAPİS KARARI
Op. Dr. Özkan, alacakları diğer önlemleri de anlatarak, "İzmir'de bulunan tüm hastanelerimizin bünyesinde 'Çalışan Hakları ve Çalışan Güvenliği Birimi' kurulacak. Personele yönelik, hastalarla ve yakınları ile daha sorunsuz iletişim kurmaları için iletişim beceri kursları verilecek. Acil servislere hastalara bilgi vermesi ve yaşanan sorunları bertaraf etmeleri için gece amiri konulacak. Kolluk kuvvetlerinden her hastane için bir takviye ekip istenecek. Hastanelerimiz sağlık çalışanlarına karşı şiddete başvurulmaması için pankart ve afişlerle donatılacak" diye konuştu.

Sağlık çalışanlarını yönelik en ufak bir sözlü ve fiziki saldırının bile cezasız kalmayacağını belirten Op. Dr. Özkan, "Tabii ki bizim işimiz hastalarımıza en iyi hizmeti vermektir. Zaten başka işimiz yok. Ama hiç kimse de 'Doktora istediğimi yaparım, bana bir şey olmaz' demesin. Geçtiğimiz yıl Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ndeki bir çocuk doktorumuzun kolunu kıran kişi paraya çevrilmeksizin 26 ay hapis cezası aldı ve şu anda hapiste" dedi. İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Özkan, "İzmir'de uygulanmaya başlanan son teknoloji ürünü kameralarla hastanelerde kör nokta kalmayacak. Ses kayıt özelliği ile şiddet somut olarak ispatlanabilecek ve hakaret davası açılabilecek. Ses kaydedebilen güvenlik kameraları İzmir'deki tüm hastanelere yerleştirilecek" diye konuştu.

Proje, Bozyaka'da başlatıldı
Sağlık Bakanlığı, il sağlık müdürlüklerinden, tüm hastanelerin harekete duyarlı, yönünü değiştirebilen, hareket eden nesneleri takip edebilen, ses kaydedici özellikli kamera sistemine geçilmesini istedi. Hastaneler bundan böyle ses kayıt özelliği olan kameralarla donatılacak. Her odanın izleneceği kameralar şiddeti kayıt altına alacak. İzmir'de ilk olarak Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanacak proje kapsamında eski kameralar, yenileriyle değiştirilmeye başlandı. 130 adet özellikli kameranın belirlenen yerlere takılmaya başlandığını söyleyen yetkililer, bunun yanı sıra kör noktalara da kamera yerleştirmeyi planlıyor. Buna göre şiddeti somut delilerle ispatlayabilme imkanına sahip olacak olan sağlık çalışanları, sözlü saldırılarda da hakaret davası açabilecek.

Kaynak: http://www.medimagazin.com.tr/hekim/genel/tr-doktora-siddet-uygulayan-artik-cezasiz-kalmayacak-2-12-45723.html.
 22 Ağustos 2012, 14:02 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: