HEKİME ŞİDDET BİRKEZ DAHA CEZALANDIRILDI...
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 5 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli bir asistan hekim meslektaşımız, 2011 Aralık ayında bir hastanın şiddetine maruz kalmıştır.

Meslektaşımız, acil serviste görevli olduğu sırada, kanama şikayeti ile gelen hastanın anamnezini alırken, hasta gereksiz sorular sorulduğunu, acilen ultrason çekilmesi gerektiğini ifade ederek meslektaşımızla tartışmaya başlamış, hasta, hakaret ve küfür ederek meslektaşımızın masasının üzerinde bulunan malzemeleri dağıtmıştır.

Olay sonrasında, meslektaşımız şahıstan şikayetçi olmuş, Oda’mız yöneticileri ve avukatımız olay yerine gitmiş ve hukuksal süreç Oda’mızca takip edilmiştir.

17 Mayıs 2012 tarihinde yapılan ilk duruşmada, sanığın kamu görevlisine hakaret suçundan 11 ay 20 gün hapis; kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir ve şiddet uygulamak suçundan 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. Sanığın daha önce adli sicil kaydı olmadığı için hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verilmiştir.

Hekime şiddet olgusunun her geçen gün arttığı bu dönemde, şiddet olgusunu tek başına önleyecek bir çözüm olmasa da, bu şekildeki yaptırımların hekime şiddetin önlenmesinde caydırıcı olduğu kanaatindeyiz.

Bu nedenle, meslektaşlarımızın, kendilerine yönelen fiili ve sözlü şiddet olgularında, sürecin takipçisi olmasını ve sürece Oda’mızın müdahil olabilmesi için Oda’mızı hızlı bir şekilde bilgilendirmelerini rica ediyoruz.


İZMİR TABİP ODASI
HEKİMLER İÇİN
ACİL DURUM HATTI
506 235 26 86

http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-hekime-siddet-birkez-daha-cezalandirildi-1-11-43511.html
 18 Mayıs 2012, 17:21 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim