DOKTORLARA TEHDİT VE HAKARET CEZASIZ KALMADI
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 8 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Talas ilçesindeki 4 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan iki doktor, kendilerini ölümle tehdit ettiği iddiasıyla hasta yakını M.A.Ö hakkında şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine Kayseri 2 Sulh Ceza Mahkemesi'nde doktorlara tehdit ve hakarette bulunduğu iddia edilen M.A.Ö hakkında dava açıldı.

Mahkemenin karar duruşmasında, özürlü çocuğuna ilaç yazdırmak için sürekli gittiği aile sağlığı merkezinde doktorlarla tartıştığı öne sürülen M.A.Ö'nün hakaret ve tehdit suçlarından ayrı ayrı cezalandırılmasına karar verildi.

M.A.Ö'ye ''tehdit etme'' suçundan 7 ay 15 gün, ''kamu görevlisine hakaret etme'' suçundan ise 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, cezanın 5 yıl süreyle ertelenmesine, M.A.Ö'nün bu sürede denetim altında tutulmasına karar verdi.

Hastasının tehdit ve hakaretine maruz kalan doktorlardan Osman Faik Topçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görevlerini yerine getirirken sık sık bu tür olaylarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Topçu, şunları söyledi:

''Hastasına ilaç yazmamızı isteyen kişiye hastayı görmemiz gerektiğini söyledik. Gereksiz bir tepki göstererek elindeki raporu masaya fırlattı ve hakaretlerde bulundu. 'Bunu yapmak zorundasınız, sizin kanınız bana helal oldu, başımı belaya mı sokacaksınız' ifadeleriyle tehdit etti. Bu olay birkaç kez tekrar etti ve sadece benim değil diğer doktor arkadaşların da başına geldi. Bunun üzerine yargıya başvurduk. Mahkeme haklı olduğumuzu tescil etti. O vatandaşın ceza alması bize zevk vermiyor, ama artık bizim de yaptığımız görev nedeniyle taciz edilmememiz gerekiyor.''

İlaç yazdırma konusunda vatandaşlarla karşı karşıya geldiklerini anlatan Topçu, ''Hastaya bakmak ve Bakanlığın bize verdiği yetki doğrultusunda çalışmakla mükellefiz. O yetkinin dışındaki isteklere karşı çıkmak zorundayız. Usulsüz yazılan ilaçların bizim kesemizden çıktığını bilen insanlarız. Bu nedenle bu tür isteklere karşı çıkmak zorundayız. Bunun için vatandaşlar bizi cezalandırmaya kalkışıyor'' diye konuştu.

http://www.medimagazin.com.tr/hekim/hukuk-etik/tr-doktorlara-tehdit-ve-hakaret-cezasiz-kalmadi-2-17-43509.html
 18 Mayıs 2012, 17:19 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: