DOKTORA HAKARETE BİN LİRA TAZMİNAT
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 8 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Sakarya'nın Hendek ilçesinde, öğrenciler hakkında istediği bilgiyi vermeyen aile hekimine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan öğretmen, bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

Tazminata konu olan olay, 8 Ekim 2010'da Hendek 2 Nolu Aile Sağlık Merkezi'nde yaşandı. İlçedeki bir ilköğretim okulunda öğretmenlik yapan İ.K. ve H.Ç., doktor Aslı Şanlı Karaman'dan, 2004-2005 doğumlu çocuklarla ilgili Ev Halkı Tespit Fişi kayıtlarını istedi.

Kişisel bilgilerin bulunduğu kayıtların verilemeyeceğini belirten doktor Karaman, bilgilerin resmi yazıyla talep edilmesi gerektiğini ifade etti. Bunun üzerine öğretmenlerden İ.K., bir dilekçe ile başvurarak bilgileri yeniden istedi. Aile hekimi de resmi bir yazıyla öğretmenlerin talebini reddetti. Taleplerine olumsuz cevap verilen öğretmenlerden İ.K., iddiaya göre, doktora "Mademki vermeyecektin bizi bu kadar neden beklettin. Sen ne utanmaz birisin. Rahatına pek düşkünsün. Şişko halinden belli" diyerek tepkide bulundu.

Doktor Karaman, kendisine sözlü saldırı ve hakaretlerde bulunan, çalışma arkadaşları ve vatandaşlar arasında kendisini küçük düşüren öğretmen hakkında, Hendek Sulh Hukuk Mahkemesi'nde bin TL'lik tazminat davası açtı.

Davayı karara bağlayan mahkeme, öğretmeni, doktora hakaret ettiği gerekçesiyle bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.

http://www.medimagazin.com.tr/hekim/hukuk-etik/tr-doktora-hakarete-bin-lira-tazminat-2-17-41933.html

Alıntı:
Not:
Hasta bilgileri ancak yasal mevzuat çerçevesinde Bakanlık veya il sağlık müdürlüğü tarafından kişilerin özel bilgileri arındırılarak verilir.
Milli eğitim okul öncesi çocukların bilgilerini yasal olarak il nüfus müdürlüklerinden alamadığı için aile hekimlerine tecrübesiz sağlık grup başkanlarının aracılığı ile baskı yapmakta ve bilgi talep etmektedir.
Sağlık Bakanlığımızın hasta bilgilerini 3. kişi ve kurumlara verilmesini yasaklayan sair yazıları mevcuttur.

TSHGM: 23.12.2008
26.08.2009
Veri Güvenliği Genelgesi
Türk ceza kanunu
Hasta Hakları yönetmeliği

 24 Mart 2012, 03:27 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: