YARGITAY: DOKTOR, KÜÇÜK DAHİ OLSA TÜM KUSURLARDAN SORUMLUDUR
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 13 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, özel bir hastanede sezeryan ameliyatı ile doğum yaparken beyin fonksiyonlarının durup komaya giren ve daha sonra hayatını kaybeden hasta yakınlarının açtığı 100 bin YTL'lik tazminat davasında emsal bir karara imza attı.

Mersin 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararı bozan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, verdiği emsal kararda, "Doktor, hafif dahi olsa, bütün kusurlarından sorumludur. Doktor, hastasının zarar görmemesi için mesleki tüm şartları yerine getirmek, hastanın durumunu tıbbi açıdan zamanında saptayıp, somut durumun gerektirdiği önlemleri eksiksiz almak ve uygun tedavi yöntemlerini uygulamak zorundadır" görüşüne yer verdi.

Mersin de yaşayan S.H. özel bir şirkete ait özel bir hastaneye yatarak sezeryan ile doğum yapmak istedi. Ameliyat sırasında beyin fonksiyonları duran ve komaya giren S.H.nin anestezi uzmanı olan doktorun kusurlu davranışları nedeniyle komadan çıkamadığı iddia edildi. S.H. nin babası, eşi ve kardeşleri toplam 100 bin YTL'lik maddi ve manevi tazminat talebi ile doktor ve hastane aleyhine tazminat davası açtı.

Davanın görüldüğü Mersin 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, toplam 27 bin 500 YTL'lik tazminatın taraflara ödenmesi gerektiğine karar verdi. Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.
 09 Eylül 2007, 02:40 
ADMiN
GEREKEN ÖZENİ GÖSTERMEYEN DOKTOR, GÖREVİNİ İFA ETMEMİŞ SAYILIR

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi verdiği emsal kararda, şu görüşlere yer verdi:

"Doktorun meslek alanı içinde olan bütün kusurları, hafif dahi olsa sorumluluğunun unsuru olarak kabul edilmelidir. Doktor, hastasının zarar görmemesi için mesleki tüm şartları yerine getirmek, hastanın durumunu, tıbbi açıdan zamanında gecikmeksizin saptayıp, somut durumun gerektirdiği önlemleri eksiksiz biçimde almak, uygun tedavi yöntemini de gecikmeden belirleyip uygulamak zorundadır. Asgari düzeyde dahi olsa, tereddüt doğuran durumlarda, bu tereddüdü ortadan kaldıracak araştırmalar yapmak ve bu arada da koruyucu tedbirleri almakla yükümlüdür. Çeşitli tedavi yöntemleri arasında bir tercih yaparken de hastasının ve hastalığının özelliklerini göz önünde tutmalı, onu risk altına sokacak tutum ve davranışlardan kaçınmalı, en emin yolu seçmelidir. Gereken özeni göstermeyen doktor, görevin ifa etmemiş sayılmalıdır. Tıbbın gerek ve kurallarına uygun davranılmakla birlikte sonuç değişmemiş ise, doktor sorumlu tutulmalıdır."
 09 Eylül 2007, 02:42 
DrHannibal
ADMiN,


Bu ne demek şimdi?? tıbbın bütün grekelrini yerine getirsek bile hasta zarar görürse biz mi mesul olacağız?? ne saçma bi karar bu?
 06 Ocak 2009, 00:29 
drsyilmaz
ADMiN,


Bu kararla yüce Türk yargısının hekimlere ve hekimlik mesleğine bakış tarzını anlamış bulunuyoruz.Hem hasta için mesleğin bütün gereklerini yerine getireceksin hem de sanuçtan yine de sorumlu olacaksın....Malpraktis davaları yargı tarafından bu mantıkla değerlendirilecekse mahkemelere zaten gerek kalmıyor.Sonuç hep aleyhimize olacak.Ama bir dakika...Sanırım ödeyeceğimiz tazminatın miktarı konusunda yargının yardımına ihtiyacımız olacak sevgili hekim arkadaşlarım.
 05 Mart 2009, 11:15 
chicacobulls
kendi komplekslerini zavallılıklarını sözümona çıkarmaya çalışıyorlar.hiç bir hakim ya da savcı hata yapmıyormu?elbette yapıyor hemde tonlarca; ceza alıyorlarmı TABİKİ HAYIR.trafik polisi bile ceza kesemez onlara.geçenlerde bir haber dinledim aslında herşeyi özetliyordu,hrant dink cinayetinde vuran kişi 20 yılla yargılanıyor.bu olayları haber yapan ihmalleri ortaya çıkaran ve bunlarla ilgili bir kitap yazan milliyet gazetesinden bir yazar kaç yılla yargılanıyor bir tahmin edin.28 YIL.....
 14 Haziran 2009, 20:54 
yalcin58
ne diyelim hepsi doktor düşmanı,aslında kimse tıp tercih etmeyecek bak o zaman


 05 Ağustos 2009, 15:15 
kagan
allah meslektaşlarımızın yar ve yardımcısı olsun..her zaman insanlar kendilerinin bizim haksız olduğumuzu söyleyecek ve böle bileceklerdir


 18 Ağustos 2009, 15:10 
john_nash
kagan,


kimsenin tıp tercih edip etmemesi onemli degil kardeş.Malum siyasi iktidarın güç gösterisidir bunların hepsi.Bir doktorun 'sadece doktor oldugunu düşünmesi' bu partiye oy vermemesi için yeterli ama maalesef biz ezilmeyi hak eden bi camiayız..
 16 Eylül 2009, 18:46 
narsisttt
bildiğim bi hastane cıkımdaki baş geliş bebekleri bile doğurtmadan üst merkeze yolluyormuş,işte olacak bu kimse hiç bi vakaya elini sürmicek millette basının caresine baksın ebeyemi doğurturlar naparlar bilemem artık
 05 Kasım 2009, 00:57 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: